içerik yükleniyor...Yüklenme süresi bağlantı hızınıza bağlıdır!

23 Haziran'da Neyi Boykot Edeceksiniz?

Bazen kimin kazandığından çok, kimin kaybettiği daha fazla önem kazanır. Böylesi bir süreçte, İstanbul seçimlerini boykot etmek, siyasetsizliğin, halka umut vaat edememenin bir sonucudur. Sosyalist partilerin HDP'ye iltihak etmesini nasıl eleştiriyorsam, aynı şey söz konusu CHP olduğunda da geçerlidir. Toplumsal muhalefetin sınıf eksenli bir çizgiye evrilmesi için sosyalist sol; bağımsız bir özne ve güçlü bir dinamik olarak Türkiye siyasetinde yer almalıdır.

CHP'nin solu ne kadar güçlü olursa; aydınlanmadan, emekten, Cumhuriyetin temel kazanımlarından yana olan kesimlerin, oy kaygısıyla muhafazakar siyaset diline hapsolması ve kendi değerlerine yabancılaşması hastalığı sona erer. Sevdiğimiz, saydığımız insanlar, sağa öykünmekten vazgeçer, kendi değerlerini daha cesur bir şekilde savunur. Bu tablonun hayat bulması için CHP'nin solunda yer alan yapıların, yukarıda da belirttiğim gibi bağımsız bir politik hat üzerinden ilerlemesi, milletvekilliği vb. gerekçelere sığınmadan başka partilere iltihak etmemesi gerekir.

 

Bu noktanın altını kalın harflerle çizdikten sonra, boykot kararına geri dönelim. Siyaset bazen çok basit bir düzlemde ilerler. Mahallede klasımız sarsılmasın, devrimciliği kimseye kaptırmayalım edebiyatıyla yapılan bir siyasetin hiçbir sonucu olmadığını görmekteyiz. Teorik düzlemde en doğru, tutarlı ve bilimsel lafları edebilirsiniz. Olay ve olguları, diyalektik maddeciliğin özüne uygun bir şekilde tahlil edip, politik bir hat inşa etmek için kendinizce gerekli sonuçları çıkartabilirsiniz. Ancak, hayata temas etmeyen, toplumun hassasiyetlerini gözetmeyen, onların nasıl yaşadığını, nasıl bir ideolojik hegemonyanın altında tüm değerlerine ve sınıfına yabancılaştığını tam olarak anlayamadığınız çok açıktır. Kurtarılmış belli başlı mahallelerde, yazılı ve görsel yayın organlarınızda, sosyal medyada yaşattığınız solculuğunuzun, ettiğiniz büyük büyük lafların ve tahlillerin hiçbir karşılığı yok. Bu boykot kararınızın da hiçbir karşılığı olmayacaktır.

 

Bir sosyalist olarak Ekrem İmamoğlu'nu sevmeyebilirsiniz, sınıfsal olarak durduğu noktaya düşmanlık besleyebilirsiniz. İmamoğlu üzerinden yaratılan umudun bir aldatmaca olduğunu, toplumsal muhalefeti ve ekonomik krizden etkilenen halkın öfkesini egemen sınıflar lehine ehlileştirmek, iki adayın da aslında birbirlerinden en azından sistemin sürekliliği açısından bir farkı olmadığını savunabilirsiniz.

 

Sonuç itibari ile, AKP'nin geriletildiği, burjuva demokrasinin asgari ölçekte işlediği bir Türkiye mi yoksa dinsel tahakkümün, baskının ve piyasacılığın daha da kökleştiği bir Türkiye mi? Hangisinde size bir yaşam var?

 

23 Haziran'da karar sizin...

YAZARIN DİĞER YAZILARI
FACEBOOK YORUM
Yorum