içerik yükleniyor...Yüklenme süresi bağlantı hızınıza bağlıdır!

Son Dakika: Çin ve AB Liderleri geleceği konuştu

Son dakika haberine göre Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinping, Avrupa Birliği'nin dönem başkanlığını yürüten Almanya'nın Başbakanı Angela Merkel, Avrupa Komisyonu Başkanı Charles Michel ve AB Konseyi Başkanı Ursula von der Leyen ile video konferans yoluyla görüştü.

Son Dakika: Çin ve AB Liderleri geleceği konuştu
Haberi Sesli Dinle

Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinping, Avrupa Birliği'nin dönem başkanlığını yürüten Almanya'nın Başbakanı Angela Merkel, Avrupa Komisyonu Başkanı Charles Michel ve AB Konseyi Başkanı Ursula von der Leyen ile video konferans yoluyla görüştü.

Görüşmede, insanlığın yeni bir kavşağa geldiğini belirten Jinping, Covid-19 salgınının uluslararası düzenin son yüzyılda görülmemiş bir hızla değişmesine sebep olduğunu belirtti.

Jinping, Çin ve AB ülkelerinin, kapsamlı stratejik ortaklık ilişkilerinin sağlıklı ve istikrarlı gelişmesi için; barış içinde ortaklaşa yaşama, dışa açılma ile iş birliği, çok taraflılık ve diyalog olmak üzere 4 noktayı savunması gerektiğini ifade etti.

Covid-19 salgınının bir yüzyılda görülmemiş değişiklikleri hızlandırdığını ve insanlığın birçok ortak zorlukla karşı karşıya kalan yeni bir kavşakta durduğunu vurgulayan Çin cumhurbaşkanı, "Çin ile AB'nin, bu tür durumlar karşısında karşılıklı destek ve iş birliği eğilimini sıkı şekilde kavraması gerekmektedir." dedi. Çin ile Avrupa'nın birbirleri için önemli ticaret ve yatırım ortakları olduğuna dikkat çeken Jinping, iki tarafın koordinasyonu artırması, daha fazla tedbir alması ve daha fazla iş birliği fırsatı sunması gerektiğini kaydederek, daha yüksek kaliteli ve güvenli AB tarım ürünlerinin Çin'e girebileceğini bildirdi.

(İHA)

Son Dakika Haberleri - Son Dakika Haber - Güncel Haberler

Kaynak: İHA

Tarih: 15-09-2020